Technologie

Dobrej jakości okna są najważniejszymi elementami domu  pasywnego, mającymi znaczenie dla wykorzystania energii słonecznej. Energia słoneczna wprowadzona przez okna jest absorbowana przez powierzchnie pomieszczeń i przekształcana w ciepło. Jest to znaczący wkład w ogrzewanie domu pasywnego.

Rekuperacja – czyli odzysk ciepła pozwala na zatrzymanie powyżej 90% energii cieplnej w domu, przy jednoczesnej wymianie powietrza na świeże, bez konieczności wietrzenia.

Gruba warstwa izolacji w domu pasywnym działa podobnie jak ciepłochronny śpiwór – utrzymuje wewnątrz ciepło wytworzone w budynku. Dzięki temu do ogrzewania domu wystarczy niewielka pompa ciepła o mocy zaledwie 5kW.

Już od roku 2020 we wszystkich krajach UE wprowadzony zostanie obowiązek budowy domów o niemal zerowym zużyciu energii. Wiele krajów członkowskich promuje już takie budownictwo, na przykład poprzez dotacje. Nawet w Polsce można uzyskać do 50.000 zł dotacji na budowę domu pasywnego!

Nowoczesny dom na miarę  XXI wieku poza podstawową funkcją jaką jest ochrona przed środowiskiem zewnętrznym, musi zapewniać swoim mieszkańcom szereg innych funkcjonalności i wygód. Innowacyjne rozwiązania w budownictwie opierają się przede wszystkim na obniżeniu kosztów eksploatacyjnych. Pierwszym krokiem jest stworzenie bardzo dobrze zaizolowanej bryły budynku, w której straty ciepła są jak najmniejsze. Można to osiągnąć poprzez odpowiednią konstrukcję fundamentu, ścian i dachu – bardzo ważne jest takie połączenie poszczególnych elementów domu, aby wyeliminować wszelkie nieszczelności i miejsca gdzie mogą występować straty ciepła.

Do osiągnięcia odpowiedniego standardu energetycznego budynku konieczne jest wykorzystanie dobrej jakości materiałów konstrukcyjnych i izolacyjnych oraz poprawne przeprowadzenie samego procesu budowy przez profesjonalną ekipę budowlaną. Każdy najdrobniejszy błąd popełniony podczas budowy, zostanie natychmiast wychwycony podczas testu szczelności budynku. Dom, który uzyska w teście Blower Door wynik poniżej 0,6 l/h z pewnością spełnia najwyższe standardy pod względem szczelności.

Drugim krokiem jest usytuowanie budynku na działce w taki sposób, aby możliwe było wykorzystanie pasywnych źródeł ciepła, takich jak energia słoneczna dostarczana do domu przez okna umieszczone  od strony południowej.

Dobrze usytuowany względem stron świata dom, który jest pozbawiony wszelkich nieszczelności, może także odzyskiwać ciepło wytworzone przez mieszkańców czy urządzenia.

Do tego celu wykorzystuje się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła o wysokiej sprawności (rekuperator). Zużyte powietrze znajdujące się w domu jest usuwane automatycznie przez wentylację mechaniczną, przy czym ciepło z tego powietrza jest wykorzystywane do wstępnego ogrzania powietrza świeżego, nawiewanego  do budynku z zewnątrz.

W efekcie, ilość ciepła jaką musimy dostarczyć do takiego domu w sposób „aktywny”, tj. przy pomocy dodatkowego źródła ogrzewania, jest minimalna. Dodatkowo, wentylacja mechaniczna zapewnia w sposób stały i kontrolowany świeże powietrze w domu, bez potrzeby tzw. wietrzenia pomieszczeń.