Na czym polega budownictwo energooszczędne?

Na czym polega budownictwo energooszczędne?

W Polsce rośnie zainteresowanie domami energooszczędnymi. Są to domy, których koszty utrzymania znacznie spadają – z uwagi na mniejsze wydatki na energię użytą do ich ogrzewania. Budownictwo energooszczędne wyróżnia się prostotą i mnóstwem pomysłowych rozwiązań, minimalizujących straty ciepła, a w konsekwencji późniejsze rachunki. Na czym dokładnie polega i jak można wznieść taki dom?

Budownictwo energooszczędne – podstawowe informacje

Zadaniem budownictwa energooszczędnego jest wzniesienie takiego domu, który dzięki swojej konstrukcji i użytym materiałom pozwoli szybciej ogrzać wszystkie pomieszczenia, użyć mniej energii do jego ogrzania, a także będzie przeciwdziałał utracie ciepła z wnętrza domu. Za budynki energooszczędne uważa się te, które zużywają mniej niż 70 kWh/m2 energii rocznie.
Niewątpliwą zaletą budowy takiego domu są późniejsze oszczędności – jego mieszkańcy mniej pieniędzy przeznaczają bowiem na ogrzewanie domu. W skali roku to nawet kilkanaście procent zysków, które można przeznaczyć na inny cel – na przykład zagraniczną wycieczkę. Budownictwo energooszczędne to odpowiedź współczesności na nadmierne zużycie energii, a tym samym nadmierną eksploatację zasobów naturalnych, które używane są do jej wytworzenia. Nie tylko więc można oszczędzić pieniądze, ale również zadbać o środowisko!

Dom energooszczędny – czyli jaki?

Budownictwo energooszczędne to zazwyczaj małe domy, o prostej bryle, która sprawia, iż zdecydowanie łatwiej jest je ogrzać. Specjaliści polecają domy jednopiętrowe, choć zdarzają się też domy energooszczędne parterowe – posiadanie piętra sprawia jednak, iż mniej ciepła ucieka przez dach.
Południowa elewacja domu energooszczędnego zawiera dużo przeszkleń, ponieważ światło słoneczne także powinno ogrzewać dom – i dzięki użyciu dużej ilości okien znakomicie się to udaje. Dom energooszczędny posiada ściany dwuwarstwowe lub nawet trzywarstwowe – w ten sposób zapobiega się utracie przez nie ciepła z wnętrza budynku. Ściany muszą mieć odpowiednie parametry cieplne i być wykonane z materiałów, które to zagwarantują. Przy ich kupnie warto zatem zwrócić uwagę na wskaźnik przewodzenia ciepła U, który powinien być jak najniższy.
Istotne jest także odpowiednie ocieplenie domu – nawet trzy warstwy ścian nie zapewnią bowiem stuprocentowej ochrony przed uciekaniem ciepła z wnętrza budynku. Ocieplenie powinno być wykonane na tyle solidnie, by nawet w miejscach łączenia warstwy izolacyjnej – na przykład załamań ścian – ciepło nie zdołało uciec. Solidność jest wymagana także i dlatego, że w przeciwnym wypadku w takich szczelinach mogą szybko pojawić się grzyby. Ściany zewnętrzne powinny posiadać warstwę izolacji o grubości około 20 centymetrów, zaś dach (przez który ucieka jeszcze więcej ciepła, ponieważ ogrzane powietrze się unosi) o grubości nawet 30 centymetrów.
Aby wznieść taki dom, trzeba przede wszystkim zamówić odpowiedni projekt u wykwalifikowanego architekta, albo w firmach zajmujących się budownictwem energooszczędnym. Następnie zaś należy zatrudnić ekipę fachowców do odtworzenia projektu. Co prawda niesie to ze sobą pewne koszty, jednak późniejsze mieszkanie w ciepłym, ekologicznym domu, a dodatkowo możliwość oszczędzenia na rachunkach za energię wytwarzającą ciepło sprawia, iż budownictwo energooszczędne to naprawdę dobra inwestycja.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą domów energooszczędnych Malinka w Zgierzu.