Jak ocieplić domy energooszczędne?

Jak ocieplić domy energooszczędne?

Domy energooszczędne znajdują coraz większą rzeszę zwolenników – dzięki ich wybudowaniu można sporo zaoszczędzić na późniejszych rachunkach. Wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową nie przekracza w nich bowiem rocznie 70 kWh/m2. Przekłada się to znacząco na wysokość opłat za ogrzewanie. Jednocześnie domy energooszczędne o wiele łatwiej wybudować niż na przykład domy pasywne – nie wymagają bowiem aż tak zaawansowanych instalacji. Wiele osób twierdzi jednak, że mogą być problematyczne w ociepleniu – czy to prawda i jak wobec tego ocieplić taki dom?

Czym są domy energooszczędne?

Najpierw trzeba dokładnie wyjaśnić czym jest dom energooszczędny i czym się wyróżnia spośród innych domów. Otóż, określenie “domy energooszczędne” stosowane są do budynków, które pochłaniają nawet 5 razy mniej ciepła, w porównaniu do innych domów. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu budownictwu – rozkładowi pomieszczeń, a także użyciu właściwych materiałów i elementów. Wielkie znaczenie ma także sam kształt domu oraz jego wielkość – domy energooszczędne to raczej domy małe i na tyle proste, aby zminimalizować ewentualne straty ciepła.
Użytkownik bardzo łatwo może zawczasu obliczyć, ile będą wynosiły jego roczne rachunki za zużytą do ogrzewania domu energię. Wzór opiera się na wskaźniku sezonowego zapotrzebowania na ciepło (E). Znając jego wartość dla polskiej normy, powierzchnię domu, a także ceny opału, można podstawić wszystko pod wzór 70 kWh//(m2*rok) i otrzymać docelową wysokość opłat.

Problem z ociepleniem domu?

Problem z ociepleniem domów energooszczędnych wynika z faktu, iż potrzebna jest w tym celu znacznie grubsza warstwa izolacji. W domach energooszczędnych stosuje się dwuwarstwowe lub trójwarstwowe ściany, aby mniej ciepła mogło przez nie uciec. Dodatkowo jednak należy na nie nałożyć izolację o grubości nie mniejszej niż 20 centymetrów – w przypadku dachu zaś aż 30 centymetrów. W domach energooszczędnych trzeba również solidnie ocieplić podłogi – także nakładając na nie warstwę 20-centymetrowej izolacji.
Najważniejszy jest fakt, że kładąc ową grubą warstwę izolacji należy każdy ruch dobrze przemyśleć i wykonać swoją pracę niezwykle skrupulatnie. Tylko w ten sposób uniknie się tak zwanych mostków cieplnych, przez które ciepło w dużej mierze ucieka. Mostki cieplne mogą bardzo utrudnić zatrzymanie ciepła w domu i zwiększyć rachunki za energię potrzebną do jego ogrzania. Ocieplając domy energooszczędne należy również pamiętać o tym, iż okna i drzwi w takich budynkach muszą znaleźć się w płaszczyźnie ocieplenia. Czasem konieczna jest zatem lekka modyfikacja ich umieszczenia.

Jak ocieplić domy energooszczędne?

Aby ciepło nie opuszczało domu energooszczędnego, najlepiej zastosować izolację termiczną z wełny mineralnej, wełny szklanej lub też z wyrobów styropianowych. Wybierając materiał, należy zwrócić uwagę na jego najważniejszy parametr – współczynnik przewodzenia ciepła λ. Warto zadbać o to, by był on jak najmniejszy – wówczas izolacja termiczna będzie naprawdę dobra.
Jeśli chodzi o samo wykonanie ocieplenia, najlepiej pozostawić to fachowcom – i zdecydować się na kogoś naprawdę dobrego, ponieważ pozostawienie mostków termicznych oznacza nie tylko straty ciepła, ale także zagrożenie pojawieniem się grzybów i pleśni. Powstają one w miejscach, gdzie skrapla się para wodna. Solidne wykonanie ociepleń wymaga dobrego rozeznania w projekcie – i równie solidnego wykonania owego projektu. Dlatego też w przypadku domów energooszczędnych liczy się przede wszystkim jakość – również pracy ludzkiej.