Domy pasywne – ulga dla środowiska i dla portfela

Domy pasywne – ulga dla środowiska i dla portfela

Domy pasywne i energooszczędne coraz częściej pojawiają się w prywatnych i w publicznych dyskusjach Polaków. Unia Europejska dąży do upowszechnienia tego rodzaju budownictwa – dyrektywa EPBD ma na celu ujednolicenie standardów budowy i uczynienia z domów pasywnych koniecznego wymogu. Czy jest się czego obawiać, czy raczej mamy powód do wspólnej radości?

Na czym polega budownictwo pasywne?

Domy pasywne to innowacyjne rozwiązanie we współczesnym budownictwie, mające na celu efektywne oszczędzanie energii. Technologia ta woli poprawiać istniejące systemy i parametry elementów w danym budynku, niż uciekać się do dodatkowych rozwiązań. Zmniejszamy więc zapotrzebowanie na energię, ale zwiększamy trwałość i wartość rynkową danego domu. Budynki pasywne korzystają z odnawialnych źródeł energii i wymagają jej znacznie mniej, niż budynki tradycyjne. To z kolei zmniejsza emisję szkodliwych gazów i wpływa pozytywnie na środowisko naturalne.

Sama nazwa „dom pasywny” odnosi się do biernego sposobu pozyskiwania energii cieplnej w przeciwieństwie do autonomicznych, aktywnych systemów grzewczych. W domach pasywnych stosuje się dogrzewanie powietrza wentylacyjnego, promieniowanie słoneczne, odzyskiwanie ciepła z wentylacji oraz ciepło pochodzące od urządzeń elektrycznych i mieszkańców domu.

Domy pasywne a energooszczędne

Żeby ogrzać dom energooszczędny 50 kWh/m², musimy zużyć 5 razy więcej energii, niż żeby ogrzać dom pasywny. Domy energooszczędne wymagają ponownych termomodernizacji; z kolei budynki pasywne od lat mają niemal zerowe zapotrzebowanie energetyczne, przez co od razu spełniają wymogi narzucone przez Unię Europejską. Nie znaczy to wcale, że domy energooszczędne to złe rozwiązanie – wręcz przeciwnie, w zestawieniu z budownictwem tradycyjnym jest to wybór całkiem słuszny i korzystny dla środowiska. W szerszej perspektywie warto jednak rozważyć większą inwestycję, żeby potem dłużej zbierać jej plony.

Główne zalety domów pasywnych

1. Po pierwsze – oszczędność!
Za budowę domu pasywnego trzeba wprawdzie więcej zapłacić (kwoty są zazwyczaj około 30% wyższe, niż w przypadku domów tradycyjnych), ale nie jest to bynajmniej pusta inwestycja. Już po upływie roku użytkownik domu pasywnego jest w stanie zauważyć ogromną różnicę w ponoszonych opłatach, a po 10-15 latach odnosi on wymierne korzyści finansowe względem tradycyjnego mieszkania. Pięciokrotnie (a nawet: ośmiokrotnie) mniejsze zużycie energii, a zatem niskie koszty eksploatacji, owocują wyraźnym odciążeniem portfela.

2. Wydłużona trwałość
Żeby dochować standardów budowy, konieczne jest korzystanie z nowoczesnych, dobrych materiałów. Rozciągnięte w czasie planowanie na etapie projektów wyklucza ewentualne wady w konstrukcji czy niechcianą ingerencję przypadku. Wysoka jakość automatycznie pociąga za sobą mniej napraw i remontów.

3. Przemyślany design
Domy pasywne to nie tylko funkcjonalność, ale też nowoczesny, nieco skandynawski wygląd. Z ciekawą estetyką idzie w parze przemyślane rozlokowanie pomieszczeń (zgodnie ze stronami świata – małe okna od północy, duże przeszklenia od południa) i rezygnacja z martwych przestrzeni. Nowe budownictwo stawia na minimalistyczną formę i neutralną kolorystykę, co może przynieść pewien powiew świeżości w zestawieniu z tradycyjnym, polskim budownictwem.

4. Wolność od strachu przed zmiennymi uwarunkowaniami
Domy pasywne mają własny system pozyskiwania energii, a więc są niezależne od dostawców surowców takich jak gaz czy węgiel. Zawirowania polityczno-prawne nie będą w stanie odciąć mieszkańców od potrzebnego ciepła.

5. Komfortowe rozwiązania
Domy pasywne mają grube ściany i szczelną izolację, a przez to są idealnie wyciszone. Ponadto mieszkańcy mogą cieszyć się stałą, dostosowaną do potrzeb temperaturą przez cały rok – nie straszne są im ani letnie upały, ani zimowe, dokuczliwe mrozy.

6. Zawsze świeże powietrze
Wśród głównych zalet domów pasywnych nie wymieniamy wspomnianego już wcześniej, oczywistego wpływu na środowisko, a skupiamy się na kwestiach korzystnych dla indywidualnych jednostek. Jednym z takich udogodnień jest kontrolowany system wentylacji, który gwarantuje świeże powietrze o każdej porze roku. Ciągła wymiana zastałego, wilgotnego i przesiąkniętego zapachami powietrza na powietrze świeże i wolne od zanieczyszczeń wpływa na zdrowie i samopoczucie domowników. Budynki pasywne utrzymują powietrze o 30-60% wilgotności i zapobiegają mnożeniu się alergenów i kurzu.

7. Stale rosnąca wartość
Inwestycja w technologię przyszłości przyniesie swoje plony. Wartość rynkowa domu pasywnego rośnie z czasem, więc przy sprzedaży będzie mogła zapewnić odpowiednie zyski. Posiadanie certyfikatu domu pasywnego i dokumentacja energooszczędności pozwoli znacznie podnieść proponowaną cenę. Z kolei domy tradycyjne nie tylko będą generowały koszty remontów i dostosowywania się do wymogów UE, ale i regularne, wysokie opłaty za energię.