Domy pasywne – oszczędność i nowoczesność

Domy pasywne – oszczędność i nowoczesność

Kto zamierza wznieść energooszczędny dom, powinien poważnie zastanowić się nad budową domu pasywnego. To bardzo nowoczesne rozwiązanie, szeroko stosowane na całym świecie i powoli wprowadzane także w Polsce. Czym wyróżniają się domy pasywne? Dlaczego warto nieco dopłacić, by w przyszłości mieszkać w takim właśnie domu?

Domy pasywne a domy energooszczędne

Także i w Polsce coraz bardziej zyskują na popularności domy energooszczędne. Domy pasywne są rodzajem takich domów – choć zdecydowanie bardziej udoskonalonym. Ich sekretem są bardzo dobre parametry izolacyjne przegród zewnętrznych, a także minimalizacja zużycia energii w czasie eksploatacji domu. W przeciwieństwie do zwykłych budynków, w domach pasywnych zużywana energia jest aż 8-krotnie mniejsza, a zatem i koszty utrzymania domu znacznie spadają. Jednocześnie domy pasywne górują zdecydowanie nad domami energooszczędnymi, ponieważ ich zapotrzebowanie energetyczne wynosi mniej niż 15 kWh/(m²·rok), podczas gdy za dom energooszczędny uchodzi już taki, do którego ogrzania potrzebne jest 70 kWh/(m²·rok).
Oczywiście, oba rodzaje domów są nieco droższe w budowie od zwykłego domu, jednak dodatkowe koszty szybko się zwracają. Każdego roku utrzymanie takiego budynku wiąże się z oszczędnościami rzędu nawet kilku tysięcy złotych.

Czym wyróżniają się domy pasywne?

Nazwa “domy pasywne” związana jest z faktem, że tak naprawdę budynki tego typu nie potrzebują dodatkowego źródła ogrzewania, a jeśli już – co w warunkach polskich jest raczej konieczne – to ciepło owo pochodzi na przykład z ogrzewania podłogowego. Nie wykorzystuje się w nich tradycyjnych źródeł ciepła, gdyż jest ono wytwarzane przez źródła pasywne – mieszkańców, urządzenia elektryczne, ciepło słoneczne, czy też ciepło pochodzące z wentylacji (dogrzewanie powietrza wentylacyjnego).
Jak to możliwe, iż takie czynniki wystarczą, aby we wnętrzu domu panowało przyjemne ciepło nawet podczas srogiej zimy? Otóż, domy pasywne posiadają szczelną powłokę zewnętrzną, która nie przepuszcza powietrza – tym samym nie pozwalając mu uciec ze środka. Wszystkie materiały i przegrody zewnętrzne charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła U – jest to ważne również w przypadku okien. Współczynnik U wynosi w nich mniej niż 0,8 W/(m²·K), przy czym jednocześnie całkowita przepuszczalność energii promieniowania słonecznego powinna wynosić g≥50%. Dzięki temu więcej ciepła będzie trafiać do środka, a mniej z niego uciekać.

Dom pasywny charakteryzuje się również:

  • przegrodami zewnętrznymi wykonanymi w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko powstania mostków termicznych,
  • wydajnością rekuperatora (odzysk ciepła z wentylacji to rekuperacja) wyższą niż 75%,
  • ograniczeniem strat ciepła przy przygotowywaniu i zaopatrzeniu mieszkańców w ciepłą wodę użytkową,
  • przegrodami zewnętrznymi o współczynniku przenikania ciepła mniejszym niż 0,15 W/(m²·K),
  • szczelną powłoką zewnętrzną, wynoszącą 50 Pa.

Jak zbudować dom pasywny?

Domy pasywne bardzo łatwo rozpoznać – posiadają bowiem zwartą bryłę i okna umieszczone po stronie południowej (i maksymalnie zredukowane lub nieobecne po zimnej stronie północnej). Ich budowa wydaje się prosta – i rzeczywiście taka jest. Komplikacje pojawiają się jednak przy wprowadzaniu nowinek instalacyjnych, na przykład kolektorów słonecznych, czy gruntowego wymiennika ciepła. Dlatego też budową domu muszą się zająć fachowcy. Ważny jest przede wszystkim odpowiedni projekt, według którego można pracować – i który musi wykonać specjalista.
Jednak przyszli mieszkańcy mogą bardzo dopomóc fachowcom już na samym początku współpracy – wybierając odpowiednią działkę. Domy pasywne najlepiej wznosić w miejscach niezacienionych, naturalnie osłoniętych od strony północnej drzewami lub wzniesieniami.