Na czym polega budownictwo energooszczędne?

Na czym polega budownictwo energooszczędne?

W Polsce rośnie zainteresowanie domami energooszczędnymi. Są to domy, których koszty utrzymania znacznie spadają – z uwagi na mniejsze wydatki na energię użytą do ich ogrzewania. Budownictwo energooszczędne wyróżnia się prostotą i mnóstwem pomysłowych rozwiązań, minimalizujących straty ciepła, a w konsekwencji późniejsze rachunki. Na czym dokładnie polega i jak można wznieść taki dom?

(więcej…)
Jak ocieplić domy energooszczędne?

Jak ocieplić domy energooszczędne?

Domy energooszczędne znajdują coraz większą rzeszę zwolenników – dzięki ich wybudowaniu można sporo zaoszczędzić na późniejszych rachunkach. Wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową nie przekracza w nich bowiem rocznie 70 kWh/m2. Przekłada się to znacząco na wysokość opłat za ogrzewanie. Jednocześnie domy energooszczędne o wiele łatwiej wybudować niż na przykład domy pasywne – nie wymagają bowiem aż tak zaawansowanych instalacji. Wiele osób twierdzi jednak, że mogą być problematyczne w ociepleniu – czy to prawda i jak wobec tego ocieplić taki dom?

(więcej…)
Jak zbudować dom energooszczędny?

Jak zbudować dom energooszczędny?

Coraz częściej Polacy interesują się tematem budownictwa energooszczędnego. Roznosi się, jak to zwykle bywa, o pieniądze – domy energooszczędne zużywają około cztery razy mniej energii, niż budynki tradycyjne, a to oznacza znacznie mniejsze rachunki i długofalowe oszczędności. Zamiast 100-120 kWh/m2 w skali roku generowana jest potrzeba rzędu 14-45 kWh/m2. Jakie są podstawowe zasady dotyczące budownictwa energooszczędnego?

(więcej…)
Domy pasywne – ulga dla środowiska i dla portfela

Domy pasywne – ulga dla środowiska i dla portfela

Domy pasywne i energooszczędne coraz częściej pojawiają się w prywatnych i w publicznych dyskusjach Polaków. Unia Europejska dąży do upowszechnienia tego rodzaju budownictwa – dyrektywa EPBD ma na celu ujednolicenie standardów budowy i uczynienia z domów pasywnych koniecznego wymogu. Czy jest się czego obawiać, czy raczej mamy powód do wspólnej radości?

(więcej…)
Domy pasywne – oszczędność i nowoczesność

Domy pasywne – oszczędność i nowoczesność

Kto zamierza wznieść energooszczędny dom, powinien poważnie zastanowić się nad budową domu pasywnego. To bardzo nowoczesne rozwiązanie, szeroko stosowane na całym świecie i powoli wprowadzane także w Polsce. Czym wyróżniają się domy pasywne? Dlaczego warto nieco dopłacić, by w przyszłości mieszkać w takim właśnie domu?

(więcej…)